najczęściej zadawane pytania

Jaka jest maksymalna powierzchnia zadruku?

Maksymalna powierzchnia zadruku, przy druku kolorowym wynosi 480 x 320 mm. 
W przypadku druku plakatów istnieje możliwość zostawienia białego marginesu o szerokości 3 mm. 
Plakat z białym marginesem będzie miał wymiar - 486 x 326 mm.

Dlaczego kolory na ekranie różnią się od kolorów na wydruku?

Wszystkie monitory świecą w trybie kolorów RGB, czyli generują barwę przy użyciu kanału Red (czerwonego), Green (zielony), Blue (niebieski). Z wymieszania tych barw otrzymujemy pełną paletę kolorów. Maszyna do druku cyfrowego drukuje przy użyciu tonerów w czterech kolorach (CMYK - Cyjan, Magenta, Yellow, Black). Niektóre monitory przeznaczone dla grafików imitują barwę CMYK, wtedy obraz na ekranie zbliża się w swojej kolorystyce do wydruku.

Czym różni się druk offsetowy od cyfrowego?

W druku cyfrowym farba tonera jest bezpośrednio nanoszona na papier, podobnie jak w drukarce atramentowej. W druku offsetowym, aby przenieść farbę na papier należy przygotować blachy, co znacznie zwiększa koszty w przypadku małych nakładów.

Po co dodaje się spady?

Wydruki układane są w stosy i obcinane na gilotynie. Jeżeli praca ma kolorowe tło i nie dodane są spady, to może zdarzyć się, że zostanie biały pasek dookoła pracy.

Dlaczego spad w druku cyfrowym jest większy niż w druku offsetowym?

W druku offsetowym – obraz, który został przeniesiony na papier, znajduje się na każdym arkuszy dokładnie w tym samym miejscu. Wymagane 2-3 mm spadów są niezbędne dla normalnej pracy gilotyny. Maszyna cyfrowa inaczej chwyta papier niż maszyna offsetowa, dlatego poszczególne wydruki mogą mieć nieznaczne przesunięcia. Aby prawidłowo obciąć wydruk cyfrowy – niezbędne jest 5 mm spadów.

Po co należy zamieniać kolory RGB na CMYK?

Przestrzeń barw RGB może wygenerować około 16 milionów kolorów, niestety tylko część kolorów istnieje w przestrzeni CMYK, reszt jest nie do wydrukowania. Niektóre programy graficzne np. Adobe ostrzegają w palecie kolorów (żółty znaczek niebezpieczeństwa), że dany kolor jest nieosiągalny w przestrzeni CMYK. Jeżeli zostanie użyty kolor RGB, nie istniejący w przestrzeni CMYK, to program zamieniający na CMYK wybierze kolor najbardziej zbliżony odcieniem. Posłuży się przy tym odpowiednim profilem. Częstym efektem takiej zamiany jest utrata nasycenia kolorów, dlatego najlepiej jest jeżeli klient sam zamienia na CMYK, wtedy ma możliwość wymienić kolor, który bardzo zmienił odcień.

Jak zamienić czcionki na krzywe?

Należy zaznaczyć czcionki i wybrać polecenie przekształć na krzywe (Create outlines). Od tej chwili czcionka staje się obiektem wektorowym i nie można jej edytować. Nie wszystkie programy dają taką możliwość.

Dlaczego należy zamienić czcionki na krzywe?

Jeżeli zamienimy czcionki na krzywe mamy wtedy pewność, że tekst nie ulegnie przesunięciu, ani zniekształceniu.

Co to jest obiekt rastrowy?

Obiekt rastrowy to obiekt utworzony z kropek. Jego cechą charakterystyczną jest to, że posiada określoną rozdzielczość, czyli ilość kropek na jednostkę długości np. 300 pikseli/cal = 118 pikseli/cm.

Co to jest obiekt wektorowy?

Obiekt wektorowy to obiekt, którego granice wyznacz wektor, czyli linia.

Co to jest Panton?

Pojęcie Pantonu pochodzi z druku offsetowego. Jest to farba przygotowywana według ściśle określonego przepisu. Pantony wprowadzono, aby poprawić powtarzalność kolorystyczną kolejnych nakładów w druku offsetowym.

Dlaczego należy zamienić Pantony na kolory CMYK–owe?

Pantony należy zamienia na kolory CMYK–owe, ponieważ maszyna cyfrowa drukuje przy użyciu tonerów CMYK–owych. Najlepiej zamienić Pantony w swoim programie graficznym, można wtedy ocenić samemu, czy zmiana kolorystyczna jest odpowiednia.

Dlaczego wydrukowane Pantony nie zgadzają się z pantonierą?

Pantony wydrukowane na maszynach cyfrowych, często nie zgadzają się z pantonierą, ponieważ maszyna cyfrowa drukuje przy użyciu tonerów o barwach CMYK. Jest możliwość zbliżenia wydruku do pantoniery, ale trzeba wykonać kilka dodatkowych odbitek, aby przekalibrować maszynę. 

Co to jest pantoniera?

Pantoniera jest to wzornik kolorów Pantonowych

Co to jest mapa bitowa?

W programie Corel Draw przez nazwę mapa bitowa, określa się grafikę rastrową.

Dlaczego efekty zamienia się na mapę bitową?

Efekt nadany jakiemuś obiektowi np. cień, jest zadaniem do wykonania w trakcie otwierania pliku. Plik jest jest otwierany programem najczęściej innym niż ten, w którym został stworzony. Inny program może źle zinterpretować zadanie np. nadanie cienia. Cień może „rozsypać się” – rozpadnie się na kilka fragmentów albo zamiast cienia powstanie biały prostokąt, bo program nie będzie umiał wykonać tego zadania. Zamiana efektów na mapę bitową powoduje, że efekt staje się obiektem, a nie zadaniem do wykonania i inne programy nie mają kłopotu z interpretacją.

Jak przygotować plik w Corelu?

Najlepiej wszystkie obiekty, oprócz małych czcionek zamienić na mapę bitową. Małe czcionki zamienić na krzywe. Obiekty zamienione na mapę bitową są zrastrowane i nie sprawiają kłopotów w druku.

Do czego służą linie cięcia?

Linie cięcia są informacją, w którym miejscu praca będzie obcięta „na gotowo”. Linie te powinny wyznaczać końcowy format pracy zgodny z zamówieniem.

Co oznacza określenie warstwy spłaszczone?

Określenie warstwy spłaszczone dotyczy programu Adobe Photoshop. Niektóre formaty zapisu, generowane z tego programu potrafią zapisać plik z warstwami. Warstwy są przydatne w trakcie projektowania, ale mogą sprawiać kłopoty przy drukowaniu, dlatego przed zapisaniem pliku należy w palecie warstwy wybrać polecenie spłaszcz obraz.

Dlaczego nie mogę otworzyć pliku, który otrzymałem w mailu zwrotnym?

Plik, który przysłaliśmy jest to format zapisu o rozszerzeniu pdf. Aby go otworzyć trzeba posiadać darmowy program Adobe Reader. Jeżeli nie posiadacie Państwo tego programu należy wpisać w przeglądarce internetowej Adobe Reader download i pobrać go.

Dlaczego nie mogę wydrukować pliku, który otrzymałem?

Plik jest zabezpieczonym hasłem, ponieważ atrybut drukowania leży po naszej stronie.